מדוע טקסס חולמת על עצמאות ומה זה אומר על השקעות נדל"ן ביוסטון?

זמן קצר בלבד אחרי שהציבור הבריטי בחר לצאת מהאיחוד האירופאי, הגלים הכלכליים היכו במפרץ מקסיקו בואך טקסס. יותר ויותר מובילי דעה ואישי ציבור במדינה בדרום ארצות הברית סבורים כעת שניתן לשעתק את המהלך הבריטי בגרסה אמריקאית.
ההצלחה של הבדלנות הבריטית אימצה ניב טקסני והקמפיין יצא לדרך בשם עם ניחוח מוכר - טקזיט (Texas + Exit) על משקל ברקזיט (Britain + Exit).

לא מדובר בהתעוררות שנולדה רק בעקבות ההחלטה בבריטניה. השאיפה של טקסס להיפרד מארצות הברית היא תנועה שפועלת מזה עשרות שנים בעוצמות שונות. בעיקר מאז שנות ה-90 תחת "התנועה הלאומית של טקסס" (Texas Nationalist Movement) בהנהגת דניאל מילר.

למעשה, טקסס כבר הייתה בעבר מדינה עצמאית במשך כעשר שנים (1836-1845) כך שהרעיון לא זר להיסטוריה של המקום. כיום אוכלוסיית טקסס מונה כ-27 מיליון תושבים והעיר נהנית מהגירה חיובית מרשימה בשיעור של כחצי מיליון בני אדם בשנה (צמיחה של 10% בחמש השנים האחרונות).

"אפשרויות בלתי מוגבלות"

מי שבקיא בחומר ומכיר את הנתונים לא מתפלא כלל", אומר ירון קנדלקר, מנכ"ל חברת ReaLife להשקעות נדל"ן בארה"ב. "טקסס מתחזקת כלכלה של 1.6 טריליון דולרים הנחשבת לעשירית בעוצמתה בעולם. המדינה היא בית ל-50 החברות המובילות בארה"ב ושנייה בכך רק לניו-יורק. אם ניקח לדוגמה את ענף הנדל"ן בטקסס, הנתונים הייחודיים של המדינה מאפשרים להגיע לתשואות מרשימות של 8%-15% ויותר".

דברים ברוח דומה הושמעו לאחרונה על ידי ריק פרי, מושל טקסס לשעבר שהתמודד על תפקיד המועמד הרפובליקני לנשיאות מול דונלד טראמפ. פרי היה נוהג תחת כל מיקרופון רענן להתהדר ב"נס של טקסס". נס שהביא לכך שמספר המשרות במדינה הדרומית צמח ב-15 השנים האחרונות בכ-25% (לעומת צמיחה של כ-6% בארצות הברית כולה).

קנדלקר מציין כי בתחום הנדל"ן קיימת ממש נהירה לכיוון טקסט מצד משקיעים. "משקיעי נדל"ן שמנתחים את השווקים בארה"ב מגבירים את ההתעניינות שלהם בטקסס בכלל וביוסטון בפרט. בחברה שלנו, למשל, כמות הפניות מצד משקיעים המכוונים לטקסס גדלה ביותר מ-50% בשנה האחרונה בלבד. עד כדי כך שלאור הביקוש היינו חייבים לפתוח מחלקה ייעודית לטקסס שעוסקת אך ורק באזור זה".   

מטקסס ליוסטון ובחזרה"

טקסס התמודדה בצורה מעוררת השראה עם המשבר שפקד את הכלכלה האמריקנית בשנת 2008", מוסיף קנדלקר, "מזה שנים שהיא אחד היעדים הבטוחים להשקעה בארה"ב, הן בקרב אזרחים אמריקאים והן בקרב תושבים זרים".

כל הנתונים על טקסס נכונים כמובן לגבי יוסטון, העיר הגדולה במדינה והרביעית בגודלה בארה"ב. מעבר להיותה בית לסוכנות החלל האמריקנית, יוסטון היא מהערים המשגשגות בעולם. פועלות בה יותר מ-30 חברות הנמנות על מדד Fortune 500 וממוקם בה נמל התעופה השישי בגודלו בתבל.

יוסטון מושכת אליה בכל שנה מאות אלפי אמריקאים וזרים שמוצאים בה תעסוקה בשפע, דיור במחירים אטרקטיביים, פנאי, בילוי, מוסדות חינוך מובילים, מרכזי סחר, חברות היי-טק, מרכזי קניות, מרכזים רפואיים ועוד. 

"הביקוש להשקעה בנדל"ן ביוסטון הולך וצובר תאוצה", אומר קנדלקר, "במיוחד לאור העובדה שהעיר, כמו המדינה שמקיפה אותה, הצליחה לדלג מעל משברים פיננסיים מאתגרים. יוסטון היא יעד פופולרי בקרב משקיעי נדל"ן בזכות שילוב של הזדמנויות אטרקטיביות, אוכלוסיות איכותיות ושוק משוכלל". לדבריו, המידע לגבי הנדל"ן בעיר זמין בפלטפורמות שונות ובשקיפות מירבית. כך, משקיעי נדל"ן בארה"ב הבוחרים ביוסטון יכולים להעריך היטב את כדאיות העסקה שעומדת על הפרק.

ביום שיוסטון עברה את סן פרנסיסקו

בזכות הכלכלה, יוסטון מציעה אלמנט חשוב נוסף למשקיעי נדל"ן והוא הגירה חיובית. ההגירה החיובית לעיר מאופיינת באוכלוסייה חזקה שמגיעה בעקבות אפשרויות תעסוקה מגוונות. הפרברים של העיר מתפתחים בקצב מסחרר ונחשבים למבוקשים בקרב המעמד הבינוני בארה"ב.

כל הדברים האלה מתכתבים עם דו"ח שנתי שפורסם על ידי פירמת PWC הבינלאומית. פירמת רואי חשבון וכלכלנים אשר מדי שנה מבקשת מכ-1,400 מומחי נדל"ן להעריך את האזורים המומלצים ביותר להשקעה בצפון אמריקה (ארה"ב וקנדה). אם בשנת 2014 יוסטון תפסה "רק" את המקום השני המכובד, בשנת 2015 היא התמקמה בראש הרשימה כשהיא מדיחה את סן פרנסיסקו בדרך למעלה. כעת רק נותר לראות האם התחזיות האופטימיות ימשיכו להגשים את עצמן גם בשנת 2017.

"עם אסטרטגיית השקעה שמרנית, ניתן לנצל לטובה את היתרונות שמציעה טקסס למשקיעים ובהחלט שכדאי לשקול לחיוב השקעת נדל"ן בטקסס וביוסטון בפרט", פוסק קנדלקר בביטחון. קבוצת ReaLife, בהובלתו של ירון קנדלקר, מובילה משקיעים רבים בהשקעות נדל"ן מניבות בארה"ב ומהווה One Stop Shop לכל שלבי ההשקעה, החל באפיון הצרכים ואיתור הנכס המתאים, דרך השיפוץ והכנסת הדייר ועד לניהול השוטף והתנהלות מול הרשויות השונות.